Doğru üniversite nasıl seçebilirim?

Doğru üniversite nasıl seçebilirim?

Üniversite seçmek kolay değil. Böyle bir karar vermek zor olsa da, dikkate almanız gereken birçok faktör vardır.

1. Akademik kadro ve itibar

İlgi alanınızdaki bölümlerin kadrolarını araştırın. Tercih kılavuzundan ve tercih robotundan üniversite ve bölüm seçeneklerinizi belirledikten sonra ilgili web sitelerinden  kadroları inceleyin.

2.Konum, yaşam ve güvenlik maliyeti

Ardından, üniversitenin nerede olduğunu düşünün. Büyük bir şehri mi yoksa sakin bir kırsal kampüsü mü tercih edersiniz? Yaşam maliyetini değerlendirin.

3. Öğrenim ücretleri ve burslar


Bütçeniz kısıtlıysa, üniversite burslarına bakarak, ebeveynlerinizin mali yükünü hafifletmek isteyebilirsiniz. Bazı üniversiteler öğrenim ücretlerini için belirtilen son tarihe kadar ödediğinizde erken ödeme indirimi sunar. 

4. Kurs yapısı ve yerleştirme fırsatları

Akademik yıl boyunca size nasıl öğretileceğini ve değerlendirileceğini bilmek önemlidir. Kurs içeriğine üniversitenin web sitesinden bakın.

Çok uluslu şirketlerle olan kurumsal bağlantılara ve bağlantılara da bakın. Bu işe alım fırsatları ve staj yapmaktan mezun olduğunda önemlidir. 

5. Konaklama

Farklı şehirlerden geliyorsanız, en azından ilk öğrenim süreniz için yurt bulma kolaylığını değerlendirin. 

Kampüse yürüme mesafesinde konaklama imkanlarını araştırın. 

6. Farklı kişilerden etkilenmeyin

Yukarıdakilerin yanı sıra, kampüs olanakları, fakülte, sunulan modüller vb. Gibi göz önünde bulundurulması gereken başka faktörler de var. Aileniz veya arkadaşlarınız tarafından kolayca etkilenmeyin. Size sağlam tavsiyeler verebilirler ancak günün sonunda,  okuyacak ve yaşayacaksınız sizsiniz. Umarım sizin için en uygun üniversiteyi seçebiliyorsunuzdur. İyi şanslar!

Bu yazı toplamda 1041 kere görüntülenmiştir.